Vitaj na Blogu

Čo je to tá „meditácia“?

09.03.2020

Slovo meditácia pochádza z latinského  "meditatio" čo v preklade znamená "rozjímať Jednoducho by sa dala charakterizovať ako duševná hygiena, prečistenie mysle, upratanie myšlienok, vnímanie vnútra. V zložitejšom ponímaní ide o činnosť, umenie, techniku, ktorej zmyslom je dostať psychiku človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa.

Aj keď po fyzickej  stránke nejde o náročné kondičné cvičenie, po psychickej stránke je to už náročnejšie. V každom prípade, hlavným bodom je trpezlivosť a pravidelný každodenný tréning mysle. Len vtedy sa dostavia reálne výsledky, ktoré môžu ovplyvniť veľa vecí.


Nevieš Ako začať ? Týchto  10 praktických bodov ti pomôže!

1.. Na úvod stačia 2 minúty. Možno sa to zdá jednoduché, ale nie je. Na začiatok vyskúšaj meditovať 2 minúty denne po dobu jedného týždňa. V druhom týždni si začni pridávať viac minút denne. Ak všetko pôjde ako má, do konca mesiaca sa dostaneš na 10 minút denne. V ďalšom mesiaci už to môže byť 30 minút.

2. Vopred si naplánuj čas. Je ľahké si povedať: "budem meditovať každý deň". Ale potom príde ráno a sme leniví vstávať skôr, na obed sme v práci a večer v kolotoči povinností nestíhame alebo sme unavení. Preto si dopredu urči čas, ktorý neodložíš. Vypni počítač, mobil, televízor a iné elektronické predmety pútajúce pozornosť.

3. Žiadne výhovorky. Väčšina plánov vždy stroskotá na výhovorkách typu "nemám čas, chuť, vhodné oblečenie, vhodnú podložku na cvičenie, ideálny priestor, súkromie, hudbu" a podobne. Pri meditácii však netreba nič z toho. Je len na tebe, kde a kedy si urobíš priestor. Či už si vyberieš posteľ, stoličku v kuchyni alebo dlážku v obývačke. Dokonca môžeš využiť aj voľnú chvíľku v práci, cestovanie v MHD alebo lavičku v parku, okolo ktorej každodenne chodíš. Preto žiadne výhovorky.

4. Vnímaj, čo cítiš. Keď sa usadíš do vhodnej polohy, skús vnímať, čo cítiš a na čo myslíš. Či už budeš zo začiatku cítiť radosť, únavu, pokoj alebo znepokojenie, je to úplne v poriadku. Akékoľvek pocity, ktoré budeš cítiť sú v úplnom poriadku.

5. Vnímaj dýchanie. Po oboznámení sa s pocitmi je čas venovať sa dýchaniu, ktoré je základom meditácie. Dýchaj vždy zhlboka. Vnímanie dýchania bude občas prerušené blúdiacimi myšlienkami. Nevadí, vždy sa vráť naspäť k dýchaniu a nebuď sklamaná. Časom získaš prax a myšlienky usmerníš 

6. Nemaj pochybnosti. Začiatky vždy bývajú neisté a plné otázok. Nenechaj sa odradiť myšlienkami a pochybnosťami, že to robíš nesprávne. Neexistuje žiadny ideálny návod. Jednoducho buď šťastná a výsledky sa dostavia.

7. Nie je to o vypnutí mysle. Veľa ľudí si myslí, že meditácia je o úplnom vypnutí svojich myšlienok. Nie je to celkom tak - ide skôr o koncentrovanie mysle a sústredenie sa.

8. Spoznaj seba a svoje vnútro. Meditácia nás učí ako pracuje dýchanie a myseľ. Odhaľuje nám, čo sa práve deje vnútri nás, čo nás robí nešťastnými alebo naopak, čo nás robí šťastnými. Stačí pochopiť svoje myšlienky a spoznáme, kto sme.

9. Vnímaj svoje okolie. Ak máš dýchanie a koncentráciu ako tak zvládnutú, ďalším bodom je vnímanie okolia. Jeden deň sa zameraj na svetlo, ktoré je všade okolo nás. Ďalší deň vnímaj len zvuk. Ďalší deň, napríklad energiu, farby, vzduch a pod.

10. Medituj v spoločnosti. Na meditácii je super, že sa dá praktizovať aj s partnerom, kamarátkou alebo vyhľadať komunitu ľudí, ktorí sú na toto zameraní. Výhodou je výmena informácií, super motivácia a nové priateľstvá.



Aké zmeny uvidím, keď budem pravidelne meditovať?

  • zdravie - zlepšenie imunitného systému, zníženie rôznych zápalov na bunkovej úrovni, zlepšenie pamäte a kreativity,
  • šťastie - prejav pozitívnych pocitov, pokles depresií, úzkosti a stresu, užívanie a vnímanie každého okamihu,
  • spoločenský život - zvýšenie sociálneho zapojenia a emočnej inteligencie, celkovo lepšie vzťahy, zvýšenie vnútornej sily,
  • sebaovládanie - regulácia emócií, zlepšenie pozornosti a sústredenia.
ďakujem za návštevu
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky